Witam Was drodzy czytelnicy po miesięcznej przerwie.
[stary i nowy kościół w Ursusie]
Tematem dzisiejszej akcji jest "Pocztówka z Ursusa". Ursus jest stosunkowo mało znaną dzielnicą Warszawy. Mimo, ze ze Śródmieścia mozna się tam dostać SKM-ką w klikanaście minut, to i tak w opinii wielu ludzi (w tym mojej) jest to jakiś egzotyczny, odległy teren.
[elewacja starego kościoła od strony ulicy Sosnkowskiego]
A oto dlaczego: Ursus został włączony administracyjnie do miasta Warszawy w 1977 - za karę za rozruchy robotnicze w 1976 roku. Prawa miejskie posiadał od 1952 roku (w latach 1952-54 pod nazwą Czechowice). W ramach kary w latach 1977-1993 nawet nie był odrębną dzielnica, tylko został włączony do Ochoty ( z urzędem dzielnicy na rogu Grójeckiej i Dalekiej i jedną linią autobusową 191 kończącą zresztą przystanek wcześniej na pl. Narutowicza).
[stary dom przy ul. Cierlickiej]
Wystarczy mieszkańców (ale rdzennych, a nie sprowadzonych do nowych bloków w Skoroszach), czy są z Ursusa, czy z Warszawy. Tak więc fakt administracyjnego przyłączenia Ursusa do m.st. Warszawy nie wpłynął na jego wygląd, ani na mentalność i tozsamość jego mieszkańców.
[kontrasty na ulicy Warszawskiej]
Jak na blogu GTWB wspominałem, strasznie ciężko o historyczne zdjęcia terenów dzisiejszego Ursusa, czyli Czechowic, Skoroszy, Gołąbek. Więc w tym wpisie są obecne zdjęcia historycznych budynków.
[dom na rogu ulic Jagiełły i Wojciechowskiego]
Jeden z najstarszych domów w całym Ursusie. Wciśnięty między ulice Sosnkowskiego i Drzymały:
Na jego szczytowej ścianie inicjały "K.W.":
Pomnik Szarych Szeregów przy ulicy gen. Sosnkowskiego:

Jeden z (nielicznych niestety) przedwojennych domów w Ursusie, przy ul. Wojciechowskiego:
Ursus to (mimo wszystko) nie tylko fabryka.
Pozdrawiam,
Hrabia_Piotr