22.12.13

DALEKIE OBSERWACJE Z PAŁACU KULTURY I NAUKI - część 2 - BUDY, PAKAMERY I INNE PROWIZORKI, LXXIV AKCJA GTWB

Dziś ruszamy w dalszą podróż rozpoczętą poprzednim wpisem. Ujrzymy bardzo dalekie widoki z Pałacu Kultury i Nauki - zakres od 20 km do... sami się zaraz przekonacie. Stąd widać wszystkie budy, pakamery i prowizorki Warszawy, ba, całej aglomeracji warszawskiej :-) Zapnijcie pasy i ruszamy!

 Między Intraco, a North Gate widać...
 komin oczyszczalni ścieków Czajka (14,2 km) i komin w Legionowie przy ul. Sikorskiego (21,5 km).

A teraz mały wtręt z poprzedniego wpisu, na prośbę MichalaJ powiększenie jednego ze zdjęć, przedstawiającego maszt na pograniczu Kobyłki i Marek (16,7 km) oraz "coś" na horyzoncie, co wydawało mi się jakimiś silosami w okolicach Wyszkowa. Obecnie skłaniam się ku hipotezie, że to... jakieś zabrudzenie na obiektywie mojego aparatu ;-) którego to zabrudzenia nie widać na "zwykłych" zdjęciach, a "wyszło" przy takim mocnym zbliżeniu. Ale może się mylę. Oceńcie sami:
Za to na pewno nie brudkiem na szkle jest komin, który widać na horyzoncie na lewo od marecko-kobyłczańskiego nadajnika:
Zapraszam do próbowania odgadnięcia, co też widzimy na powyższym zdjęciu. 

A teraz czas wrócić do sięgania tam, gdzie wzrok (zazwyczaj) nie sięga. Kolejne miasto aglomeracji warszawskiej, które ma bloki - Wołomin:
Z powyższego zdjęcia są dwa wycinki rzeczywistości:
Wołomińskie osiedle przy ul. 1 Maja (19,5 km) z kościołem MB Królowej Polski przy ul. Kurkowej (22,8 km) oraz komin ZEC Wołomin przy ul. Duczkowskiej (22,5 km)
 Budynki przy ul. Zamoyskiego w Warszawie (3,3 km), "grzybek" na dworcu wschodnim (4,3 km), dach kościoła św. Jerzego w Zielonce Bankowej przy ul. Paderewskiego (12,6 km) oraz niezidentyfikowana wieża na horyzoncie.
 Koło kominów EC Żerań (7,0 km) widzimy najdalszy, w stu procentach potwierdzony, budynek - kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie odległy od Pałacu Kultury o 24,6 km!
 Na zbliżeniu rozpoznajemy znajome kształty wieliszewskiego kościoła:

Od magicznej granicy 25 kilometrów dominować będą jednak kominy:
Ponad dachami Nowego Miasta widzimy charakterystyczne...
... trzy kominy w Zegrzu przy ul. Radziwiłłowskiej / Podchorążych (25,7 km)
Zmieniamy kierunek - południowy zachód. Tu widoczność była nieco gorsza z racji popołudniowej pory robienia zdjęć.
Ale i tu za radarową kulką Okęcia (jedną z dwóch) widzimy komin - najprawdopodobniej jest to komin fabryki soków w Tarczynie - 31,5 km od PKiN-u!
Kolejna zagadka. Na zdjęciu widzimy skarpę i wieżę na niej. Kierunek pasowałby do wysokiego brzegu nad Zalewem Zegrzyńskim w Serocku, ale niestety nie znalazłem w tamtej okolicy żadnej wieży...
Zbliżenie na nieidentyfikowalną wieżę koło Serocka (ok. 31 km)
A teraz najdalszy zauważony przeze mnie budynek w ogóle! O ile to to, co sądzę...
Wieża Tatarska w Twierdzy Modlin, z której są znakomite widoki na panoramę Warszawy - np. na stronie poświęconej dalekim obserwacjom. Odległość od Pałacu Kultury to 31,9 kilometrów. Ale u mnie zaraz znajdziecie dalsze obserwacje z "płaskiego jak stół" Mazowsza :-)
Niestety, jest słabo widoczna. Kierunkowo pasuje idealnie (ten schodkowy budynek mieszkalny "poniżej" to ul. Kochanowskiego / Rudnickiego na piaskach), kształt też jakby podobny: 
zdjęcie ze strony www.nowodworski.pl

Jak sądzicie, to nie złudzenie i naprawdę jest to Wieża Tatarska?

Wspomniałem coś o płaskości Mazowsza...
Za Zamkiem Królewskim i Bródnem widać płaskowyż za wysokim brzegiem Bugu między Serockiem i Wyszkowem, znajdujący się od PKiN-u w odległości trzydziestu paru kilometrów.
A teraz rekord dalekich obserwacji z Pałacu Kultury i Nauki!
Pozornie na horyzoncie poza wieżami wysokiego napięcia stojącymi koło Wisły w Burakowie (osiedle w Łomiankach; 12,0 km) nic nie ma, ale gdy wyzoomujemy, nagle znajdują się w naszym polu widzenia wiatraki farmy wiatrowej spod Nasielska!
Te cztery koło siebie stoją koło wsi Dębinki w odległości 40,7 km od PKiN-u, a piąty, osobny we wsi Ruszkowo 42,2 km od Pałacu! Dla lepszej widoczności zaznaczyłem je:
Oraz dla uzmysłowienia, jak daleko stoją, naniosłem ten odcinek na mapę:
Jeśli w sprzyjających warunkach widać budowle wysokości 150 metrów z odległości ponad 40 kilometrów (i to wcale nie z najwyższego piętra Pałacu Kultury), to możliwe też, że (o ile żadne wieżowce nie zasłaniają widoku) dałoby się zauważyć budowle takich miejscowości, jak Mińsk Mazowiecki, Góra Kalwaria, Żyrardów, Tłuszcz... a może i dalszych?
Mam nadzieję, że dla Was oglądanie dalekich obserwacji z PKiN-u było taką samą frajdą, jak dla mnie :-)


H_Piotr.

27 komentarzy:

 1. Wytęż wzrok, a dojedziesz na Wawel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W styczniu panie Janie kochany, w styczniu. Porozmawiamy o starych Polakach i przywiozę panu kamyk z Jeleniej Góry. Pan wie, kto po nim stąpał.

   Usuń
 2. Modlin to mocno naciągany.
  W środku tego kółka to masz waść syfek na matrycy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Abo na szkiełku. Mam propozycją, coby się grupenfirer wybrać się w cieplejszy moment (wiosną) i jeszcze raz z tele i mapą powtórzyć te nie-do-końca-zidentyfikowane miejsca.

   Usuń
  2. Tak go naciągnąłem, że zaraz strzeli :-) W ogóle, od strony filozoficznej, to zdjęcia cyfrowe są brudkami na matrycach.

   Usuń
  3. Co do Twojej inicjatywy - cenna (18 zł).

   Ale grupowo (pow. 10 osób) już tylko 10 zł.

   Usuń
  4. Ja mam obie wieże, Czerwoną i Białą z bliska zrobione - mogę wrzucić za darmo :D
   A co do mapy, to można by spróbować podrzucić jakieś kierunki, żeby na ten Pekin za darmo nie wchodzić.
   Te słupy elektryczne z tym niby Modlinem to w Burakowie stoją. Dość wysoki jest kościół w Lesznie, to jest koło 30 km - powinno być go widać.

   Usuń
  5. No tośmy umówieni. 10 osób to z nas nie pozbieramy, ale możesz zawsze dorzucić jakąś swoją wycieczkę. Albo chór Juranda.

   Usuń
  6. Najlepiej się wybrać w wietrzny dzień albo jeszcze lepiej w dość wietrzny dzień po kilku bardzo wietrznych dniach - najlepsza przejrzystość powietrza.

   Usuń
  7. @ I am I'u - Właściwie, to już przy 6 osobach bardziej opłaca się kupić grupowy dla 10 osób, niż 6 normalnych biletów. Potem wejść w 6, a jakby kto pytał, powiedzieć, że np. pozostałe 4 speniały.
   A jak się zgadamy, to może będzie szóstka?

   @ Weldonie - W Burakowie wysokie słupy (te po przekroczeniu linii wysokiego napięcia przez Wisłę z Tarchomina) to są na zdjęciu z wiatrakami spod Nasielska.

   @ Piotrze H. - Mam niedosyt i chętnie się wybiorę w jakiś dzień z przejrzystym powietrzem (wiosną?)

   Usuń
  8. Co by nie płacić bez sensu, zawsze można pójść z garnkiem fasoli.

   Usuń
  9. Czy to Twój sposób wchodzenia na klatki schodowe?

   Usuń
 3. wieża pod Serockiem jest tu: http://goo.gl/maps/gh7Zj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli byłoby to to, to byłoby to 34,2 km od PeKiNu :-)

   Usuń
  2. Anonimowy9/6/15 15:14

   Wiem że odkopuje staaaary temat ale skłaniam się do odpowiedzi użytkownika humback. Ta wieża jest usytuowana na wzniesieniu i kształetm pasuje, a raczej nie jest to wieża na budynku exploris (przynajmniej tak to wygląda wieżowca z praskiej strony Warszawy)

   Usuń
  3. E tam, stary, zaledwie 1.5 roku :-)

   Usuń
 4. Pamiętam, jak pierwszy raz zobaczyłam panoramę Warszawy z Modlina. Byłam strasznie zaskoczona, nie sądzilam, że z tak daleka widać będzie tak dużo i tak wyraźnie. Co do budynku, który wydaje się być rozmazaniem, pamiętam coś z tego kierunku od siebie z okna, zawsze mnie frapowało. Wystający budynek z lasu. To znaczy może to nie to co u Ciebie, ale podobnie wyglądało. Aż się prosi o dobry teleobiektyw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I przejrzyste powietrze i światło z dobrego kierunku, bo to podstawa. Wszak kościół z Wieliszewa widać jak na dłoni.

   Usuń
 5. Te widoki są bardzo ciekawe, ale co do rekordów odległości - niedawno wrzucałem na blog panoramę spod Małej Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim, skąd bardzo wyraźnie, gołym okiem widać Tatry Bielskie - ok. 85 km, i nic w tym nadzwyczajnego w górach. Z najwyższego szczytu Wogezów, Grand Ballon, widać Mont Blanc - w prostej linii ok. 230 km. W sumie więc w Twym poście jest trochę udowadniania, że mimo wszystko u nas na Mazowszu też może być daleki widok, skoro mamy Pałac Kultury i parę elektrowni ;) Mieszkańcy mniej płaskich ziem mogą się uśmiechnąć z pobłażaniem.

  Bardzo ciekawe byłoby też, z jakiego najdalszego miejsca widać Warszawę, tzn. pałac, żagiel i resztę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie udowadniam,a i z regionami górskimi nie zamierzam konkurować "kto ma dłuższe (widoki)". Po prostu wrzucam zdjęcia, które zrobiłem w październiku przy dobrej pogodzie.

   W internecie da się znaleźć zdjęcia pokazujące obiekty oddalone od PKiN-u o 65-70 km.

   Odległości podawałem aby unaocznić - do tej pory sam nie wiedziałem np. że ŚOB w Wilanowie stoi w tej samej odległości od PKiN-u, co EC Kawęczyn. Zawsze mi się wydawało, że bliżej (bo Kawęczyn to jeszcze sporo za Pragą, która i tak jest już dość daleko ;-)

   A najbardziej to interesuje mnie zniekształcenie odległości - np. te cztery wiatraki stoją w czterech narożnikach kwadratu o boku ok. 500 m, a wygląda, jakby dwa stały tuż koło siebie, a kolejne dwa baaardzo daleko od nich.

   Usuń
  2. Anonimowy4/5/14 17:07

   Jeśli chodzi o "niezidentyfikowaną wieżę w Serocku to chyba instalacje telekomunikacyjne na dachu ośrodka Exploris, który to był własnością TP właśnie. A poza tym to przez długi czas myślałem, że jestem jedynym, którego kręcą daleki obserwacje:-)

   Usuń
  3. Trudno powiedzieć. Ta ze zdjęcia wygląda na naprawdę dużą.

   Usuń
 6. cyt. z powyższego "Za Zamkiem Królewskim i Bródnem widać płaskowyż za wysokim brzegiem Bugu między Serockiem i Wyszkowem, znajdujący się od PKiN-u w odległości trzydziestu paru kilometrów. Skręcając w lewo z drogi pomiędzy Serockiem a Wyszkowem do miejscowości Zatory po lewej stronie przy dobrej widoczności widać gołym okiem panoramę Warszawy. Jest to 50 km od Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to to?!

   Co prawda w linii prostej 37.5 km od PKiN-u, ale to nie umniejsza, że to jeden z najdalszych widzianych zeń gołym okiem obiektów :-)

   Usuń
  2. Panie Piotrze z Sandomierza do Tatr jest 200 km a również gołym okiem widać Tatry.
   http://www.dalekieobserwacje.eu/200km-tatry-z-sandomierza-most-wanted/
   Jak to możliwe? Czyżby człowiek od "Niebocentryzmu" - (teoria wklęsłej ziemi) miał rację?

   Usuń
  3. Gdybyż to w odległości <200 km od Pałacu Kultury chciały wyrosnąć góry o wysokościach >1500 m n.p.m ;-)

   Usuń