12.8.09

ZAPOMNIANY PROJEKTANT - EDWARD SUŁKOWSKI

Edward Seidenbeutel (późniejszy pseudonim: Sułkowski) urodził się w 1894 roku. W 1915 rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a ukończył je w 1924. W Warszawie zaprojektował m.in. wnętrza Adrii, port lotniczy na Okęciu oraz stację obsługi Polskiego Fiata przy pl. Piłsudskiego. Zmarł w 1959.
Dziś przedstawię te dwa ostatnie projekty.
Port Lotniczy Okęcie z 1934 roku:
Salon osługi Polskiego Fiata również z lat 30-tych:
Są to dwie budowle reprezentujące styl Art Déco. Dzieje obu są takie, że zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej.
Oczywiście stacja obsługi samochodów była od początku tymczasowa - plac Piłsudskiego to nie miejsce na tego typu zabudowę. O tym, co przed wojną planowano tam postawić, a co w końcu stanęło - innym razem.
Hrabia_Piotr

7 komentarzy:

 1. Nie wiem czy to lotnisko przedwojenne nie wyglądało ciekawiej (mówię o bryle budynku) niż obecne. Wiadomo że nie ta skala, ale jednak widać pewną wyobraźnię twórczą a nie tylko chęć zapełnienia przestrzeni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ilekroć patrzę na ten salon Polskiego Fiata, marzy mi się żeby wejść do środka ;) Przedwojenne salony, czy warsztaty samochodowe (np. na Dynasach) zawsze wydawały mi się nieco egzotyczne jak na tamte czasy - takie dzisiejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z przedmówcą. Coś jak połączenie przedwojennej elegancji ze współczesnym domem handlowym (nie mylić z mallem).

  OdpowiedzUsuń
 4. Aha, Hrabio, chcesz zdjęcia lotniska ze "Stolicy", wyd. z 25 maja 1969 roku (zrobili na dwie strony fotoreportaż o nowym lotnisku)? Jak chcesz, daj znać na maila aureus.pisciculus@gmail.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie, że tak! I z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy23/1/13 00:43

  Trzeba dodać ze Pan Edward był bratem Jadwigi Grabowskiej twórczyni firmy Moda Polska w 1958. Dyrektorem artystycznym Mody Polskiej była w latach 1958-1968. Urodzona w roku 1898 zmarła 28.12.1988 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to bardzo ciekawa informacja! Znaczy się, że mieli to w genach. Dzięki.

   Usuń