7.8.09

SAGA O PODZIALE I NAZEWNICTWIE DZIELNIC, OSIEDLI, REJONÓW, WSI W WARSZAWIE - CZ. I

Kiedyś już pisałem o pochodzeniu nazw miejscowych w Warszawie. Obiecałem wtedy rozszerzyć temat. Dziś zajmę się terytorialnym podziałem Naszego Miasta. Zaczynam od Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. Przed wprowadzeniem Miejskiego Sysytemu Informacji używano poza oficjalnymi nazwami dzielnic równiez nazw osiedli, nazw wsi, które tu istniały przed dzielnicami, nazw zwyczajowych (czesto dowcipnych). Wprowadzenie MSI te rzeczy w pewien sposób uregulowało. Każda dzielnica została podzielona na rejony, które podostawały nazwy. Nazwy te często są historycznymi nazwami danej okolicy, czasem zaś wymysłami twórców MSI. Często granice rejonów pokrywają się z zasięgiem danej historycznej nazwy, czasem jednak nie. W szczególnych przypadkach zasięg historyczny i rejon MSI lezą w ogóle obok siebie nie mając ani kawałka wspólnego.

Kiedy wprowadza się do obiegu oficjalnego ( i na dziesiątki tysięcy tabliczek) pewne nazwy w powiązaniu z zasięgiem, to moim zdaniem należałoby tę kwestię bardziej przemyśleć. Bo przez kilkanaście lat uzywania MSI wyrosło nowe pokolenie ludzi, którzy używają nazw wziętych z MSI nie wiedząc o błędach, jakie tam popełniono.

Koniec narzekania. Teraz konstruktywna krytyka. Oto mój pomysł na MSI-owski podział obecnych dzielnic Mokotów, Ursynów i Wilanów. W wielu miejscach pokrywa się on z obecnym, w wielu jednak nie.

Na mapie nie umieściłem nazw proponowanych przeze mnie rejonów, ale w większości przypadków nietrudno się domyślić, o jakie nazwy chodzi. Na żółto zaznaczyłem tereny, które mi nie pasują na rejony MSI, ale jednak takie nazwy są używane. Są więc to takie "nieoficjalne" rejony MSI.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, wątpliwości, to zapraszam do dyskusji.

Hrabia_Piotr.
PS. W obrazek można kliknąć. Powiększy się.

20 komentarzy:

 1. Uwaga ogólna - co oznaczają obszary wydzielone zółtą linią?

  Do podziałów szczegółowych odniosę się po weekendzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Rubens - Hrabia pisze "Na żółto zaznaczyłem tereny, które mi nie pasują na rejony MSI, ale jednak takie nazwy są używane."
  Ja się o MSI nie wypowiadam, bom amator, a do tego praktycznie nie korzystam po tym, jak mnie wkurzyli podziałami w Śródmieściu, Mirowie i na Powiślu XD

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy8/8/09 01:32

  GW


  SIewka - czekałem na artykuł o MSI, przypdakow wlazłem i widze ze coś sie ruszyło.

  Widze ze mojego brata z czerniakowa wsadziłeś do Sielc - WHY?
  I mam pytanie do Służewca i Słuzewia, jak to jest? Słuzewiec jest poza pierścicniem czy w pierściniu? Zastanwiam sie co na to mieszkańcy. bo jesli ta czesć to faktycznie tzw. Słuzewiec wschodni to fachamni od podziału dali ciała.

  Osobiście zajałem sie wyłapywaniem błędów MSI - artykuł na wikipedii i poprawianie bledów na poszczególnych dzielicach/osiedlach tej encyklopedii to moja robota.

  OdpowiedzUsuń
 4. W MSI się gubię, korzystam tylko z numeracji ulic, te małe cyferki często ułatwiają mi odnalezienie konkretnego budynki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rubeusie - Wyjaśniłem w mejlu. Czekam na "po weekendzie" :)

  StolicoiOkolico - To ciekaw jestem, jak zareagujesz na moje propozycje podziału Śródmieścia, Mirowa i Powiśla :)

  GW - Dla mnie Czerniaków to Plac Bernardyński, kościół z kopułą, ul. Bernardyńśka i dworek na jej końcu. Ale jeśli uważasz, że Czerniaków sięga dalej, to napisz, dokąd według Ciebie.
  Co do Służewia i Służewca - O jaki pierścień Ci chodzi? Służew jest generalnie na wschód od Puławskiej, a Służewiec na zachód.

  Gratuluję chęci poprawiania na Wikipedii.

  Lavinko - Witam po urlopie :) Myślałem, że się szerzej trochę o tym rozpiszesz. Może chociaż wtedy, kiedy będę opisywał Żoliborz i Bielany? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy9/8/09 19:22

  Czekam na Twoje podziały -jestesm bardzo ciekawy!

  Przez pierścień rozumiem dolinke Służewiecka, Rzymowskiego i Wilanoską - ten obszar to wg MSI Służew, ale spotkałem sie tez z tym że częśc tego pieścienia na wschód to juz Służewiec (i sumie logicznie, bo tam wyscigi w końcu) ale ja mieszkam na Targówku wiec bardzo rzadko bywam na Służewcu/Służewiu. Co do Czerniakowa, dla mnie ten obszar zawsze był nieco wyolbrzymiony bo swego czasu tak postrzegałem cześc Sielc, co do Twoich zmian generalnie - chodzi mi o teren na wschód od Czerniakowskiej, okolice Nehru, kopiec czerniakowski, cypel "czerniakowski", port czerniakowski, i ten zbiornik.
  Juz samam lokalizacja szpitala czerniakowskiego na sielcach jest mylaca - acz widomo ze jest ulica Mokotowska w Śródmieści Południowym i to wcale nie Mokotów, to ulica prowadząca w tamta manke, podobie jest z czerniakowsą.

  Poruszyłes intrygujący temat i ciesze sie ze sie za niego wziąłes bo swego czasu na własne potrzeby nanosilem podobne granice na oficjalny podzial MSI ze stronki ZDM aby sobie te niescislosci ustalic (najwiekszy bajzel jest na Białołęce). Dlatego jestem zainteresowany, szkoda ze nie nanosisz tego na Oficjalny podział. Mam proźbe - dodawaj nazwy bo np. to co na zachód od wyględowa jest bezimienne.
  Gratuluje inicjatywy - abstrahujac od tematu - w jakiej częstotliwosci masz zamiar umieszczac podziały?

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy9/8/09 19:56

  Podam Ci jeszcze tylko ciekawy link: http://www.mokotow.btx.pl/startowa/mokotow.gif

  GW

  OdpowiedzUsuń
 8. Link ciekawy, dzięki - chociaż z jego treścią polemizowałbym w paru punktach.

  Na zachód od Wyględowa umieściłem (z ciężkim sercem) obszar "os. Marina - Mokotów". Ten teren jest tak oddzielony od jakichkolwiek otaczających go osiedli/dzielnic, że nie miałbym sumienia przypisać go do któregokolwiek z nich.

  Właśnie prawdopodobnie nazwa ulicy Czerniakowskiej myli ludzi. Otóż to jest ulica PROWADZĄCA do Czerniakowa, ale leży na Powiślu (Solcu) i Sielcach, tak jak Mokotowska i Bielańska w Śródmieściu, Ursynowska i Rakowiecka na Mokotowie, Żoliborska (dawniej) i Kolska na Muranowie itp.

  Sprawa ze szpitalami jest jeszcze bardziej pogmatwana i podchwytliwa - Szpital "Czerniakowski" na Sielcach przy ul. Stępińskiej, drugi Szpital "na Czerniakowskiej" na Solcu róg ul. Czerniakowskiej i Ludnej z wejściem od ul. Rozbrat, a trzeci to szpital "na Solcu" też na Solcu miedzy ul. Solec, a Czerwonego Krzyża, zwany też "Śródmiejskim" :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka uwag odnośnie Wilanowa

  Obszar Kępy Zawadowskiej Wg. MSI i do niego trzeba dopasować sąsiednie obszary.

  Zawady - granica wschodnia wzdłuż ul. Ruczaj. "Odcięte" tereny do Powsinka

  Lisy-Latoszki - granica obszaru powinna przebiegać tak - od granicy z Kępą Zawadowską, wzdłuż Prętowej, następnie kawałek ul. Ruczaj, potem odcinkiem rowu Latoszka do Jeziora pod Morgami, potem wzdłuż wschodniego brzegu jez. Pod Morgami , potem rowem łączącym je z jez. Lisowskim, potem wschodnim brzegiem jez. Lisowskiego do granicy W-wy.
  Taki przebieg wyznacza nami granice pozostałych obszarów czyli : Powsina, Zamościa-Łazów i Kępy Latoszkowej.

  Powsin - granica z obszarem Zamość-Łazy na południowym odcinku ul. Starodawnej.

  Zamość-Łazy - teren po południowej stronie ul. Rosochatej, do brzegów jeziora Lisowskiego, włączyłbym do Powsina - ale nie jestem do końca co do tego przekonany. Reszta obszaru bez zmian.

  Park Natoliśnki - osobny MSI, jak najbardziej.

  Wydzieliłbym również Morysin

  Stare Kabaty (?) - jak rozumiem ignorujesz zasadę, że jeden obszara MSI nie może obejmować dwóch dzielnic ?


  Co jest na północ od Parku Natolińskiego - Wolica czy Błonia Wilanowskie ?

  jak coś mi wpadnie jeszcze to napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwagi do obszaru Ursynowa :

  Podział Kabaty/Moczydło - ja bym, pomimo walczenia o pamięć Moczydła, nie wydzielał tego - nie musi być MSI.

  Natolin : większość terenu chyba mimo wszystko wg. MSI. Ew. do Kabat włączyłbym tereny na południe od Rolnej. Ona również byłaby granicą między Natolinem a Pyrami

  Stary Imielin - zdecydowanie granica obszaru na ul. Płaskowickiej/Sójki. I jest to zarazem granica z Pyrami.

  Grabów precz ze wschodniej strony Puławskiej, nie wiem po co go tam wsadziłeś ?

  Dąbrówka - jak poprowadziłeś granicę na wschodzie ? ul. Żmijewską i Agaty ?

  Pozostawiłbym podział na Mokotowski Służew i Ursynowski Stary Służew. Mimo wszystko można doszukać się pewnych historycznych podziałów, związanych choćby z granicą Warszawy, czy własnością terenów.

  Zastanowiłbym się nad wydzieleniem Wolicy - granice
  południowa - oparta na granicy parku Natolińskiego. Zachodnia - najpierw Nowoursynowska do Płaskowickiej, potem Rosoła do Nugat. Granica północna - ul. Nugat

  Wschód - jeśli w jednej dzielnicy - to granica dzielnicy, jeśli w kilku - to przyłączamy dzisiejszy obszar Błonia Wilanowskie.

  Zmieniłbym również granicę dzielnicy i oparł ją na al. Wilanowskiej, a nie na potoku.
  W ten sposób cały teren d. folwarku Służew był w jednym miejscu. zamiast być również na Stegnach

  Nie wiem czy jest sens wydzielać Karczunek z Jeziorek.
  Mam wątpliwości co do Krasnowoli, ale skoro chcę wydzielać Wolicę...

  Grabówek, bym przyłączył do Grabowa

  Tor Wyścigów - może z Wyczółkami razem byłoby lepiej?

  OdpowiedzUsuń
 11. Mokotów - nie łapię do końca co i jak
  Czy południe na górnym tarasie podzieliłeś na Służew, Służewiec i Służewiec Przemysłowy ?

  Więcej uwaga jutro

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy9/8/09 23:45

  GW:

  "Na zachód od Wyględowa umieściłem (z ciężkim sercem) obszar "os. Marina - Mokotów". Ten teren jest tak oddzielony od jakichkolwiek otaczających go osiedli/dzielnic, że nie miałbym sumienia przypisać go do któregokolwiek z nich."

  W mowie potocznej wielu ludzi ta nazwa jest bardzo popularna, ale chyba nie nalezy im przyklaskiwac.
  Tutaj sytuacja ma sie tak jak z OZB w Srodmiesciu. To jest osiedla na jakims terenie - trzeba to ludziom uswiadamiac.

  Co jeszcze - co do Czerniakowa sprawa ma sie tak ze najczesciej - zwlaszcza jesli chodzi o peryferia sa jakies rejony zabudowane, odraniczone terenami zielonymi, czesto pelniacymi role terenow "bezimiennych", granicznych - kiedy sie rozbuduwoja sytuacja jest jasna - teren sie powieksza, lae gdy powstaje cos pomiedzy nimi - rodzi sie tez problem - do ktorej czesci ten teren ma sie przyznac A czy B? A moze to cos nowego? C?

  Nie chce wprowadzac balagnu ale ta sytuacja miala miejsce miedzy innymi na Bialolece - i tak:

  mamy wies Kobiałka i analogicznie ulice prowadzącą do niej i jednocześnie przecinającą Kobiałke - o tej samekj nazwie. Takich wsi w obszarze MSI KOBIALKA jest jeszcze 5 lub 6 - zaleznie od tego czy laczyc Manki-Wojdy czy je dzielic - a w przypadku gdy przecina je Augustowek zdecydowanie dzielic.
  Pije tym wywodem czesciowo do Czerniakowa. nie chodzi mi tylko o to ze "Podział Białołęki dokonany został z użyciem bliżej nie sprecyzowanego klucza, osiedla i dzielnice łączono dowolnie, równie dowolnie wybierano miejsce nadające nazwę całemu rejonowi MSI, który nie zawsze znajdował się w centrum." ze zacytuje samego siebie.  Co do Twego podzialu - powiedz mi prosze czym sie kierowales? Historia czy opinia spoleczna? Podejzewam ze pol na pol,


  Moglbys opisac szerzej w jaki spsob dokonales tego podzialu? Jestem bardzo ciekawy - z czescia zmian bardzo sie zgadzam, z czescia nie, w czesci nie moge wypowiedziec sie konstruktywnie bo bywam tam sporadycznie. Teraz zastanawiam sie czy zdjecia z okolic fortu sluzewiec musze przelozyc do foleru Sluzewiec, bo mam je w Sluzewcu%)


  To artykul w ktorym narabalem bledy ktore ja dostrzegam:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_(Warszawa)

  nie powiem, uzupelnialem go etapami i jezeli doczytam sie czegos nowego staram sie dodawac - niemniej z dnia na dzien bardziej mnie telepie jak w wielu przypadkach podzial zostal ze przeprowadzony - co zabawne - robily go poszczegolne gminy/ratusze. Pamietam umowny podzial Targowka wg. Gminy, widnial jeszcze bez granic na mapkach MSI, potem znaczaco sie zmienil wprawiajac w zdziwenie wielu mieszkancow - zarowno pod wzgledem nazw jak i granic - ale licze ze do tego jeszcze dojdziemy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy9/8/09 23:50

  Sorki za bledy - kilka sie wkradlo. A te fortki mam w Sluzewiu wsadzone%)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mokotów - uwag cd.

  Czerniaków - zdecydowanie dalej na północ, choćby ze względów historycznych. Granica na Trasie Siekierkowskiej, to jednak zbyt blisko.

  Z dzisiejszego obszaru MSI Ksawerów, wydzieliłbym Szopy Polskie - na południu ograniczone Al. Wilanowską (wiem, że to nie do końca zgodne z historią ),
  od wschodu graniczące z Sikorskiego, od zachodu granicę bym dał na Al. Niepodległości,
  od północy - na linni Domaniewskiej (na skarpie), natomiast tereny pod skarpą - ograniczone byłyby północnym skrajem ogródków działkowych.

  Służew - jak pisałem przy okazji Ursynowa - zostawiłbym podział na dwa obszary, rozdzielone Doliną Służewiecką.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy10/8/09 17:48

  !!!
  http://www.sielce.waw.pl/forum/jaka-powinna-byc-nazwa-forum-t78.html

  !!!!!!
  http://www.sielce.waw.pl/forum/jaka-powinna-byc-nazwa-forum-t78,start,30.html

  GW

  OdpowiedzUsuń
 16. 1. z Sielcami bym chyba nie wychodził za Czerniakowską, tylko dziabnął taki długi pas Czerniakowa.
  2. Może rozgraniczyłbym Wierzbno i Wyględów Wołoską. Ksawerów może faktycznie za mały, żeby go rozgraniczać...
  3. Jaką niby nazwę miałby nosić obszar wokół ul. Idzikowskiego? Arkadia? Fort Piłsudskiego??
  4. Grabów dociągnąłbym do ul. Gawota.
  5. Intryguje mnie podział Powsina na 3 części... O ile rozumiem Powsin, Powsin Park Kultury, to ten kawałek między Lasem Kabackim a ul. Muchomora nijak nie umiem znaleźć nazwy...
  6. Służew za ul. Fosa albo może nawet za ul. Dolina Służewiecka wydzieliłbym na Gucin-Gaj...
  7. To że wg MSI podział miedzy Wilanowem a Stegnami idzie Wilanowską, to z tym bym się akurat zgodził...
  8. Wydzieliłbym z ogromniastego Wilanowa Morysin z granicą na jeziorku Wilanowskim i wzdłuż ul. Sytej i Vogla, kosztem Zawad...
  9. Swoją drogą, czy te Zawady nie są za duże??


  To takie moje wolne wnioski, nie znam się na tych zadupiach, poza Ursynowem blokowym i Mokotowem, więc mogłem walnąć babola... :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy12/8/09 21:17

  Autorze, czekamy na Twoj komentarz!
  Rozkopales mrowisko - a ile mrowek tyle wersji!

  OdpowiedzUsuń
 18. Hrabio_Piotrze, czy interesowałeś się również prawobrzeżną Warszawą? Jestem bardzo zainteresowana tym tematem - w odniesieniu do całej Warszawy w dzisiejszych granicach. Pozdrawiam serdecznie Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesowałem się, ale nie ukrywam, że na prawobrzeżnej znam się mniej i nie chciałbym się wygłupić (za bardzo). Nawet z częścią lewobrzeżnej tu opisanej się teraz nie zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę się u ciebie wylansować? Podjąłem temat i potrzebuje uwag tubylców:
   http://warszawamsi.blogspot.com/

   Usuń