22.11.11

PAŁAC POD BLACHĄ - CZ. 2 CZYLI BLASZANY MISZ-MASZ

Dziś ciąg dalszy naszych przygód z Pałacem pod Blachą. Tym razem jesteśmy już we właściwym pałacu, rozglądamy się po dziedzińcu - taki widok przeznaczony jest dla maluczkich dopiero od lipca tego roku.Widzimy okna sali Canaletta - to te dwa na ceglanym tle z zasłoniętymi firanami. Za okrągłymi wgłębieniami muru (nie wiem, jak się to fachowo nazywa) znajduje się Biblioteka Królewska z poprzedniego odcinka.A tu kopuła kaplicy królewskiej, w której spoczywa serce Tadeusza Kościuszki.
Ale teraz ciągnie nas ku Wiśle. Między Biblioteką Królewską, a skrzydłem południowo-wschodnim (najstarszym) Zamku Królewskiego znajduje się malutki trójkątny ogródek, który nie może się doczekać godnego zagospodarowania. A właściwie doczekał się w latach 90-tych XX wieku, ale potem znów został rozorany przy pracach izolacyjnych stropu Arkad Kubickiego.
Widzimy tu łączenie jedynej oryginalnej ściany Zamku z resztą - zachowano ten ślad w tynku oraz nie czyszczono oryginalnej kamiennej obramówki okna.
A tu najstarsze skrzydło Zamku - tu stał zamek piastowski. Tu na parterze obradowały sejmy, a na piętrze Senat. później po wyprowadzce parlamentu do skrzydła zachodniego (od placu Zamkowego) na piętrze urządzono Salę Audiencyjną króla.
Ach, gdyby tak można było otworzyć to okno i poprzechadzać się po ogrodzie królewskim.
... w którym przetrwała połowa przedwojennego żywopłotowego labiryntu - drugą połowę wycięto po wojnie pod ulicę Grodzką.
Najstarsza część zamku jest też w najgorszym stanie. Tynk odpada płatami, a tymczasem nie ma pieniędzy na remont. Nie ma też zgody na to, jaki kolor tynku ostatecznie zastosować.
Tu mi się widzi szeroka fontanna z wodą spływającą po skarpie.
Ale miało być o Pałacu Pod Blachą. Nieco korytarzy i klatek schodowych:Z pałacu świetnie widać katedrę św. Floriana:
... i Stadion Narodowy.
Czasem można spojrzeć w górę na Bibliotekę Królewską. Mimo, że jesteśmy na I-szym piętrze Pałacu, to i tak jesteśmy o jedną kondygnację poniżej Biblioteki, która z kolei jest nieco poniżej poziomu parteru reszty Zamku. Z tego faktu wynika, że piwnica Biblioteki jest na parterze Pałacu... ale nie wyprzedzajmy faktów.
W południowym skrzydle pałacu możemy obejrzeć bogatą (ponoć jedną z największych w Europie) kolekcję wschodnich kobierców.
I przyrządów do ich wyrabiania;
Dwa kobierce się spruły.
Kobiercowa brama. Do raju?Kobierce zwykle pochodzą z Bliskiego Wschodu, a więc terenów w większości muzułmańskich, ale mamy też i chrześcijański akcencik.
Dywanom przypatruje się książę Pepi. Największy kobierzec jest za duży, nie mieści się na wysokość w sali 9wcale nie takiej niskiej) i został sprytnie zawinięty.
To jeszcze nie koniec z tego pałacu. Stej Tjuned.
H_Piotr.

9 komentarzy:

 1. Być może z ogródkiem jest jak zwykle u nas: należy przeprowadzić konkurs/przetarg na zagospodarowanie terenu. Zwycięzca musi przeprowadzić konkurs/przetarg na dostawcę roślin i nawozów sztucznych i naturalnych. W międzyczasie każdy będzie miał po 3 sprawy sądowe od przegranych, zarzucających łapówkarstwo, kolesiostwo i układ. W międzyczasie ekolodzy odkryją na tym terenie rzadko występujący gatunek roztocza, którego zniszczenie zachwieje całą faunę i florę od Charkowa po Lipsk. I tak dalej...

  OdpowiedzUsuń
 2. "nie wiem, jak się to fachowo nazywa" - ee??
  No nie, składam oficjalny protest!

  OdpowiedzUsuń
 3. ślepy oculus, o paradoksie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Marcin - A w międzyczasie pałac znów będzie w tak złym stanie, że będą musieli rozpisywać przetarg na remont generalny.

  @IamI - Protest proszę złożyć na piśmie w naszej kancelarii czynnej w pierwszy wtorek miesiąca w godz. 12.00-12.15 mieszczącej się w Muzeum Porczyńskich.

  @Er - Oksymoron. Ale co tam wiedzą o tym zaślepieni pieniacze z Kozienic.

  OdpowiedzUsuń
 5. jaki oksymoron?! to uważasz, że nie może istnieć "ślepe oko"*? gdy się chcesz wymądrzyć, wiedz najpierw, o czym piszesz. ;-P

  * http://www.youtube.com/watch?v=k7bmpMiDgr0

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten "chrześcijański akcencik" to, mz, Matka proroka Jezusa, "czczona (...) w islamie dla Jej cnót: czystości dziewiczej, pokory, pobożności względem Boga, które to cechy czynią Ją modelem dla wierzących."

  Nie pamiętam tylko, czy u nich aureolki występują, co może przeczyć mojej teorii, niemniej obie te postaci są w krajach muzułmańskich, a już zwłaszcza w Efezie, gdzie jest przyjemny, ekumeniczny, domek Matki Boskiej, dość popularne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy21/5/14 14:28

  Niestety Ogrody Zamkowe zniszczono w całości po 1945.To co widac to "połówka" .Święca lub Piskorza około 2000 wtedy to robili.Pamiętam bo jezdziłem do Żony na"Karową" urodził mi się syn!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Połówka owszem, wycięta ok. 1949 przy budowie trasy WZ, a druga, zachaszczona,"odkryta" koło 2000 roku i znów przycięta do żywopłotowego kształtu.

   Usuń