20.4.13

LXVI AKCJA GTWB "MIEJSKI WARZYWNIAK, CZYLI KILER NA ZAKUPACH" (+ bonusowo poprzednia, LXV akcja "Ale tu się zmieniło")

Tak już mam, że gdy coś sfotografuję, to to zaraz jest burzone, albo się psuje. Hala na Koszykach, stacja metra Powiśle (obecnie pod nazwą metro Centrum Nauki Kopernik). Może powinienem zacząć fotografować pomniki dłuta Rene... nie, umyślnie nie zadziałałoby. Oczywiście nie inaczej było w przypadku obiektu z dzisiejszego wpisu.

Jesteśmy na Mokotowie, a właściwie na Wierzbnie, a szczegółowiej na pograniczu Henrykowa (nie tego od "Day ut ia pobrusa...") i Królikarni. Blisko stąd do Ksawerowa i Szop Niemieckich. Po prostu Puławska róg Naruszewicza z jednej strony, a Żywnego z drugiej.
Fenomen Warszawy Mokotów modernizm Puławska Warszawa H_Piotr funkcjonalizm
Po stronie parzystej (widocznej na zdjęciach) stoją modernistyczne kamienice przedwojenne (z pewnymi uzupełnieniami powojennymi), a po nieparzystej bloki z lat 60-tych w najgorszym wydaniu.

Na narożniku od ul. Żywnego stała do niedawna budka z warzywami. Nie byle jaka to budka! Wrosła ona w kulturę polską zagraniem w kultowej scenie (link bezpośrednio do niej) kultowej komedii Juliusza Machulskiego p.t. "Kiler" z 1997 roku.
Kiler komedia polska film Warszawa scena warzywniak Kiler kupuje Fenomen Warszawy H_Piotr
 Jerzy Kiler, warszawski taksówkarz wzięty omyłkowo za płatnego zabójcę, kupuje tu dwa twarde pomidorki, dwa twarde ogórki i pęczek rzodkiewek, twardych.
 Budkę sfotografowałem w listopadzie zeszłego roku i... tyle ją widziałem. Przyszło nowe:
 Bonus. Nowe po trzech miesiącach już wygląda gorzej, niż stare po kilku latach nieużywania
 Tędy przechodził Jurek Kiler zatrzymując jednym ruchem ręki cały ruch na Puławskiej. Dziś też zrobiłby to jednym ruchem ręki - ruchem wciskania guziczka.
Warszawa film Kiler komedia przejście dla pieszych Fenomen Warszawy H_Piotr

H_Piotr.

14 komentarzy:

 1. nawet nie wiedziałem, że tak się ta budka wpisała w historię polskiej kultury... :-)

  gdzieś niedaleko po drugiej stronie Puławskiej jest sklep z panneau owocowo-warzywnym na ścianie. albo... był.

  w ogóle lubię skrzyżowanie Puławskiej z Naruszewicza. jest tak wiosennie modernistyczne. no i to rodzinne strony pełno gębo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był, co doskonale widać w tej scenie. Już nie jest. Przy okazji remontu kamienicy narożnej, wyczyszczono cegłę klinkierową z tych bohomazów.

   To jest jedna z moich ulubionych scen tego świetnego filmu, i to nawet zanim znalazłem miejsce jej nakręcenia :) Ale mnie w ogóle w komediach śmieszą zazwyczaj nie te rzeczy, co większość ludzi...

   Usuń
 2. Stara jestem, więc tę budkę pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba być starym, żeby ją pamiętać. Stała jeszcze 5 miesięcy temu.

   Usuń
 3. Zmiana jak te, które funduje PKP stawiając nowe wiaty na peronach... które po roku wyglądają gorzej niż to co było wcześniej po kilkunastu/kilkudziesięciu latach :-/

  A jak czytałem tytuł, to myślałem przez chwilę, że dałeś komiks konkurencyjny do wpisów Marcinowych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, szczególnie słynna przebudowa na linii mińskiej (przystanki W-wa Rembertów, Wesoła, Sulejówek).

   Gdzieżbym śmiał konkurować z marcinowymi wpisami :) A tytuł, w miniaturce, wygląda, jak "kler na zakupach". Nie o to mi chodziło :/

   Usuń
 4. Zarówno tę wczorajszą i dzisiejszą małą architekturę uważam za bardzo małą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta wartość emocjonalna budowli w Warszawie! Tu każdy kamień (i każda deska) mają swoją (jakże często tragiczną) historię. Bestialsko niszcząc historyczny warzywniak na Puławskiej ograbiono polską kulturę.

   Usuń
 5. Skromy ten warzywniaczek, ale grafika na plus.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie sądziłem, że ktoś kiedyś na blogu o Warszawie wspomni o filmie "Killer"... WOW!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeraża mnie, że te straszliwe budki z lat 90 obecnie możnaby uznac za cuda, w porównaniu do tego, co stawia się zamiast nich. A i film jest prywatny, więc nie działa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawo Kopernika - gorsze budki wypierają lepsze :) Co do zaś TyRurowego filmiku - przeczytaj moją poniższą odpowiedź MichalowiJ.

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. A to musieli zrobić, chamy, od wczoraj. To ja może nie będę dawał linka do innej wrzutki "Kilera" na TyRurze, bo i tamtą "zaprywacą". Ale każdy może sobie łatwo znaleźć i przesunąć suwak na 45:39 :)

   Usuń